Eugen DogaEugen Doga (MD)

       Tento človek je považovaný za génia! Eugen Doga je moldavský hudobný skladateľ, autor hudby uvítacieho a záverečného ceremoniálu olympijských hier v Moskve 1980, hudby k viac než 200 filmom a jeho valčík z filmu "Moj laskovyj i nežnyj zvjer" je považovaný za najkrajší valčík 20.storočia. Patrí medzi 20 najhranejších a najlepších skladateľov 20.storočia. V Moldavsku bol rok 2007 (70. výročie Eugenovho narodenia) nazvaný rokom Eugena Dogu. Poznáte film Cigáni idú do neba? Tak práve v tomto známom filmovom kúsku zohrala hudba veľkú úlohu. Jej autorom nie je nik iný ako Eugen Doga. 

VIAC INFO TU

 

 

Soukup by Jakub LudvikOndřej Soukup (CZ)

     Je český basgitarista a  hudobný skladateľ. Jeho  prvotinou bola hudba k filmu „Druhý tah pěšcem“ (1983). Soukupov podpis nesie i Oscarom ovenčený film „Kolja“. Za film „Tmavomodrý svět“ , režiséra Jana Svěráka, získal v roku 2001 „Českého lva“. Napísal tiež hudbu pre Svěrákov ďalší film, populárne Vratné lahve (2007). Je tiež autorom hudby pre tretie pokračovanie seriálu "Nemocnice na kraji města" (2008). Okrem filmovej hudby zložil mnoho hitov pre rôznych spevákov, či hudbu k baletu a do muzikálu „Johanka z Arku“. Sám účinkoval i v slávnom „Pražskom výbere“s Michaelom Kocábom.

VIAC INFO TU

 

STRACINA SVETOZAR foto Ctibor BachratySvetozár Štračina (SK)      

     Meno slovenského skladateľa Svetozára Stračinu je bytostne spojené najmä s ľudovou hudbou z celého Slovenska. Podpísal sa pod zvučku Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve a má veľký podiel na zdokumentovaní slovenskej ľudovej hudobnej kultúry. Nemenej dôležitou súčasťou jeho bohatej tvorby je však aj filmová hudba. Jeho meno nájdeme v titulkoch viac ako troch desiatok slovenských filmov z rokov 1964-1989. Jeho hudba k filmom "Pacho, hybský zbojník", "Plavčík a Vratko", "Popolvár najväčší na svete", "Alžbetin dvor", "Neďaleko do neba" a mnoho ďalších je skvostom slovenskej filmovej hudobnej histórie. Žiaľ, pán Stračina sa festivalu už nemôže osobne zúčastniť a tak si na jeho hudobnú genialitu spoločne spomenieme prostredníctvom jeho skladieb hraných Symfonickým orchestrom.

VIAC INFO TU

 

Oli Jogvansson foto Oli Jogvansson (FO) 

     Je skladateľ, samouk, z Faerských ostrovov. Všetky jeho kompozície sú charakteristické najmä silnou melodikou a chytľavosťou. Okrem filmovej hudby, skladal, ako člen produkčného/autorského dua Baroli Music,hudbu mnohým popovým interpretom z celého sveta. Hitom sa stala  napríklad  pieseň "Better in stereo", ktorú zložil pre spoločnosť  Walt Disney a ktorá má na YouTube vyše 60 miliónov pozretí. Jeho piesne sa umiestnili na  #1 miestach v rebríčku Billboard a v Japonskom rebríčku Oricon. So skladbou "Forever gone" sa stal víťazom inštrumentálnej kategórie UK Songwriting Contest 2015. Medzi jeho klientov patria spoločnosti ako Walt Disney Records, Sony Music alebo Universal Music Group.  

VIAC INFO TU

 

 gabrielGabriele D'Alonzo (ITA) 

    Je taliansky hudobný skladateľ a klavirista narodený v mestečku Molfacone v provincii Gorizia v Taliansku. Jeho vzťah k hudbe sa začal budovať už v 13 rokoch. Prvý krát hral naživo s mladou pop-rockovou kapelou, čo len prehĺbilo jeho vášeň pre hudbu.Tvoriť vlastné skladby začal veľmi skoro po začiatku štúdia klasického klavíru, ktoré mu pomohlo viac precítiť a zhodnotiť rôznorodosť hudobných štýlov. V priebehu ďalších rokov naďalej hrával v lokálnych  kapelách, kde mal mnoho hudobných spoluprác. Vďaka tomu mohol experimentovať v rôznych štýloch a žánroch. Dnes je jeho hudobný štýl moderný a spontánny, sústredený predovšetkým na hru na klavír. Gabrielova hudba  je charakteristická zastrenou melanchóliou a romanticky zvýraznenými emocionálnymi tónmi a melódiami reprezentujúcimi jeho charakter a osobitý štýl. Jeho debutový sólový album s názvom “Introspective” je inšpirovaný práve týmito znakmi. Nálada a pocit sú ovplyvnené udalosťami, situáciami  a vnemami, ktoré sú súčasťou života. 

VIAC INFO TU

 

Stevie Fiona Stevie Lawrence a Fiona Cuthill (GB)

    Škótske duo gitara/husle bude zaujímavým spestrením nášho festivalového programu. Hudobná spolupráca Stevieho a Fiony rozkvitla vďaka spoločnej láske k tradičnej a rockovej hudbe. V súčasnosti sú členmi škótskej kapely “Rallion” a “Wendy Weatherby Band”, ale vystupujú a nahrávajú hudbu aj so zoskupením  rannej hudby “Whirligig”, modernej keltskej hudby “Canterach”, s progresívnou rockovou skupinou “Abel Ganz”, či kapelou “Raintown” prinášajúcou nádych amerického country štýlu. Mali tú česť vystupovať na mnohých festivaloch a koncertoch po celej Európe. V roku 2009, napríklad hrali ako predkapela  škótskych Red Hot Chilli Pipers, na ich domácom turné a tí si ich neskôr pozvali ako predkapelu aj v roku 2014  na vystúpenie v Iverness Ironworks .

VIAC INFO TU

 

Zuzana Michlerova fotoZuzana Michlerová (CZ)  

     Zuzana Michlerová je české skladateľka a speváčka. Ako veľmi mladá začala chodiť na lekcie klavíra, po ktorých nasledovali hodiny spevu a klasického baletu. Inšpiráciou pre jej hudobnú predstavivosť boli vždy vizuálne umenie,literatúra a s nimi spojené príbehy a nálady. Zuzana absolvovala Berklee College of Music, kde získala magisterský titul v oblasti zameranej na tvorbu a úpravu hudby pre film, televíziu a video hry. Absolvovala tiež Pražské konzervatórium, kde získala zručnosti pre klasickú kompozíciu a prácu s hlasom. Svoju orchestrálnu filmovú hudbu nahrávala a dirigovala s poprednými londýnskymi hudobníkmi, ako napríklad Abbey Road Studios v Londýne, Budapeštianskym umeleckým orchestrom v East Connection Music Recording Corporation alebo hudobníkmi Orquestra de la Comunitat Valenciana v Palau de Artes Reina Sofia vo Valencii a na scéne Ann Kreis v Berklee Valencia. Je tiež autorkou dvoch opier, Pramen a Babel. V súčasnosti pracuje na rôznych orchestrálnych projektoch a pomáha známemu českému filmovému skladateľovi Eliovi Cmíralovi.

VIAC INFO TU

 

 hanaHana Huljić (HR)

     Hana sa narodila v chorvátskom Splite. Vyrastala v muzikantskej rodine zobúdzajúc sa každé ráno za zvukov klavíra. Jej otec je známy chorvátsky skladateľ populárnej hudby, mama je spisovateľka. Ich spolupráca trvá už 30 rokov a za ten čas napísali piesne pre mnohých chorvátskych spevákov a hudobníkov. Po dokončení strednej školy rozvíjala Hana svoj talent na Umeleckej akadémii v Splite. V roku 2016 získala magisterský titul  z odboru hudobnej teórie so svojou záverečnou prácou prepisov pop-rockových skladieb pre sláčikové kvarteto. Neskôr získala magisterský titul aj v odbore hudobná kompozícia so svojou "Malou symfóniou" v troch vetách pre orchester a duo. Počas svojho detstva spievala v detskom speváckom zbore v operách "Tosca ,I Pagliacci", "Werther a Carmen". Vtedy sa zamilovala do divadla. Na strednej škole chodila na hodiny spevu a  herectva, vďaka čomu získala úlohu v chorvátskom hudobnom televíznom seriáli „Stella“. V rokoch 2015 a 2016 bola ako sólová speváčka hosťom na koncertoch pianistu Maksima Mrvicu na jeho turné v Chorvátsku, Južnej Kórei a Číne. Jej vokály počuť aj  v niektorých jeho skladbách ako „Child in Paradise“ alebo v skladbe „Croatian Rhapsody 2016“, vo verzii, ktorú napísal jej otec. Svoju cestu speváčky vníma ako hobby, zatiaľ čo komponovanie je jej najväčšou vášňou. Chce písať balet, muzikály, filmovú hudbu. Hana sa nám zverila, že Bratislavské filmové noty sú jej prvým festivalom, ktorého sa zúčastňuje ako skladateľka mimo svojej krajiny a veľmi sa na to teší.

VIAC INFO TU

 

oliver Oliver Nosaczynski Bohovič (SK) 

     Oliver Nosaczynski Bohovič je mladý slovenský skladateľ, multiinštrumentalista a spevák, narodený v Bojniciach. K hudbe ho priviedli rodičia vo veku 10 rokov keď začal navštevovať hodiny klávesov a spevu. Neskôr študoval hru na gitaru u dvoch renomovaných slovenských hudobníkov - Henryho Tótha a Andreja Šebana, u ktorého študoval aj hudobnú teóriu a kompozíciu. Lásku k spevu objavil na hodinách u slovenskej speváčky a šansoniérky Aleny Čermákovej. V súčasnosti žije a tvorí v okolí Banskej Štiavnice. Skladá hudbu pre pre popových interpretov, počítačové hry a filmy. Má vlastný sólový projekt s ktorým vystupuje so svojimi skladbami pre klavír a gitaru. V máji roku 2016 vydal debutový EP album obsahujúci viaceré žánre vrátane inštrumentálnych skladieb, filmovej hudby, hudby pre počítačovú hru alebo jazzovú pieseň. Pracoval pre popredného svetového vývojára online počítačových hier, slovenskú firmu Pixel Federation. Zložil pre ňu soundtrack k populárnej hre Emporea: Realms of War & Magic. Zúčastňuje sa aj rôznych prestížnych celosvetových súťaží skladateľov. Úspechy zožal napríklad v inštrumentálnej kategórii UK songwriting contest (2xfinále) a na súťaži Ravel Association v talianskom Bergame získal pre Slovensko 1.miesto. Jeho tvorbu charakterizujú silné melódie a hudobné témy ktorými dokáže vystihnúť širokú škálu emócií.

VIAC INFO TU

 

Anna Inozemceva fotoAnna Inozemceva (RU)

      Je ruská skladateľka a gitaristka pochádzajúca z Moskvy. Na gitaru začala hrať už ako 6 ročná, pod vedením svojho otca, známeho ruského učiteľa a aranžéra Vladimíra Kolosova. Neskôr študovala na hudobnej škole pomenovanej po ruskom hudobnom publicistovi P. Jurgensenovi. V roku 1994 začala navštevovať Moskovské štátne konzervatórium Petra Iljiča Čajkovského, kde študovala u N. Dmitrieva. Od roku 1996 je Anna učiteľkou na hudobnej škole P. Jurgensena. V rokoch 1998 - 2003 študovala na Moskovskej štátnej hudobnej akadémii u profesora  E. Finkelshteina. V rokoch 2001-2010 sa ako členka moskovského gitarového dua, spolu s Asyou Selutina, stala laureátkou mnohých medzinárodných súťaží v Moskve a v Petrohrade.  Od roku 2010 je učiteľkou na Moskovskej štátnej univerzite kultúry a umenia. Ako sólistka je Anna tiež  laureátkou medzinárodnej gitarovej súťaže v Kyjeve (Ukrajina, 2008). V súčasnosti  hrá v due s Olegom Bojkom (Černihiv, Ukrajina) a je členkou ruského gitarového kvarteta (rgquartet.ru, Moskva, Rusko). Hudobníčka má aj niekoľko samostatných programov, ktoré pokrývajú široký repertoár od barokových až po avantgardné a vlastné skladby.

VIAC INFO TU